Spolupracujeme s renomovanými dodavateli tepelných čerpadel různých výrobců, pro něž provádíme následující spektrum prací:

  • Určení vhodného typu vrtné techniky podle hydrogeologických poměrů lokality a požadavků zákazníkaPo území české republiky se pohybuje velké množství vrtných firem s nejrůznější vrtnou technikou. Zdaleka ne každá vrtná firma má takové možnosti, aby byla schopná nabídnout vrt v jakýchkoli geologických podmínkách. Rovněž znalosti regionální geologie u některých vrtných firem nejsou na takové úrovni, aby byly schopné zodpovědně rozhodnout, zdali mají techniku, odpovídající místním geologickým poměrům. Zákazníkům laikům nebo dodavatelům tepelných čerpadel pomáháme určit nejvhodnější vrtnou techniku a vrtnou firmu s ohledem na hloubku vrtů, hydrogeologické poměry a dispozice pozemku, určeného k vrtání. Např. v prostředí skalního masivu bude nejvhodnější běžná nárazově točivá technologie s pneumatickým výnosem vrtného jádra, tzv. „ponorné kladivo“. Tato technika ale nemůže uspět v omezeně soudržných a silně zvodnělých sedimentech v některých oblastech např. české křídové tabule nebo jihočeských pánví. Zde je nutné použít technologie, umožňující průběžné pracovní propažování a vrtání pod výplachem.
  • Stavebně-projekční dokumentaceVrty od novely vodního zákona v r. 2010 již nejsou vodními díly. Přístup stavebních úřadů k vrtům pro tepelná čerpadla není jednotný. Někde probíhá standardní územní řízení a stavební povolení (např. Praha 5), někde stačí pouze vodohospodářský souhlas podle § 17 zák. 273/2010 Sb. – Vodního zákona (např. Praha 6). V každém případě je ale pro vrty potřeba stavebně-projekční dokumentace, na základě které úřady vrty povolují.
  • Hydrogeologická dokumentaceVodohospodářský úřad vyžaduje jako podklad pro udělení souhlasu podle § 17 vodního zákona tzv. „vyjádření osoby s odbornou způsobilostí“, tomu, jakým způsobem může ovlivnit hloubení vrtů a provoz tepelného čerpadla svoje okolí. Vyjádření osoby s odbornou způsobilostí provádíme formou hydrogeologického posudku, zpravila v jedné dodávce se stavebně-projekční dokumentací vrtů pro tepelná čerpadla.
  • Vrtné práceV nabídce máme kompletní spektrum vrtů pro tepelná čerpadla. Vrty nabízíme zpravidla v průměrech 140 mm, vystrojené jedno nebo dvouokruhovými PE kolektory.
  • Hydrogeologický dozor vrtných pracíVrtné práce je vhodné realizovat pod odborným hydrogeologickým dozorem. Hloubení vrtů pro tepelná čerpadla je spojeno v některých případech s určitými problémy, které laik zpravidla nedokáže předem předvídat. Pomocí odborného hydrogeologického dozoru lze tyto problémy eliminovat. Jedná se např. často o obavy sousedů ze ztráty vody v okolích domovních studní, způsobené dočasným poklesem hladiny podzemní vody během vrtání.

Postup při realizaci vrtu pro tepelná čerpadla

Do procesu instalace tepelného čerpadla vstupujeme zpravidla tehdy, když je rozhodnuto, že se bude jednat o tepelné čerpadlo typu země – voda s vrty, je vybrán typ a na základě tepelné ztráty určena hloubka vrtů. Při realizaci vrtů pro tepelné čerpadlo postupujeme zpravidla podle následujících bodů:

  • Konzultační přípravaNejdříve je vhodné zjistit, zda se lokalita nenachází v území s nějakou zvláštní ochranou, která by komplikovala nebo znemožňovala existenci a provoz vrtů pro tepelná čerpadla. Bývají to zejména ochranná pásma vodních zdrojů a přírodních léčivých zdrojů (zřídel). Potom je zásadníurčení vhodného typu vrtné techniky podle hydrogeologických poměrů lokality a požadavků zákazníka.
  • Zpracování stavebně-projekční a hydrogeologická dokumentaceDalším krokem je zpracování stavebně-projekční a hydrogeologická dokumentace.
  • Správní úkony, spojené s instalací vrtů pro tepelná čerpadlaPrávní postavení vrtů pro tepelná čerpadla není v této době zcela jasné. Není ujednocený názor na to, zda se jedná o stavbu nebo zařízení. V každém případě je vrtání vrtů pro tepelná čerpadla činnost, která může mít za určitých podmínek vliv na hydrogeologické poměry, a proto podléhá vodohospodářskému souhlasu podle § 17 vodního zákona. Ve většině případů na vodohospodářský souhlas navazuje územní řízení a stavební řízení. Někdy je potřeba speciálních vyjádření dotčených organizací v souvislosti s výše zmiňovanými ochrannými pásmy. Vrtné práce podléhají ohlašovací povinnosti příslušnému obvodnímu báňskému úřadu.
  • Vrtné prácePo obdržení stavebního povolení na vrty je možné relizovat vrtné práce. Během vrtných prací provádíme hydrogeologický dozor vrtných prací, zaměřený zejména na sledování hladin podzemní vody v okolních domovních studních a na patřičnou kvalitu provedení vrtu a případnou eliminaci následků vztlaku podzemní vody. Konečným výstupem jsou vrty, vystrojené tepelnými kolektory, přivedenými do předem určeného místa napojení na tepelné čerpadlo.